Kurs na wózek widłowy – dobry sposób na zapewnienie sobie stabilnej pracy

Rynek pracy w Polsce bardzo się zmienił na przestrzeni kilku ostatnich lat. Zbudowanych zostało wiele magazynów czy hal produkcyjnych i pracodawcy poszukują nieustannie osób do ich obsługi. Należą do nich między innymi operatorzy wózków widłowych. Kto i w jaki sposób może zdobyć uprawnienia? Jak przebiega kurs? Postanowiliśmy przybliżyć Wam trochę ten temat.

Kurs na wózek widłowy – kto może do niego przystąpić?

Do kursu na wózek widłowy może przystąpić każda pełnoletnia osoba, która posiada minimum wykształcenie podstawowe. Kandydat na uczestnika szkolenia musi również posiadać zaświadczenie lekarskie, potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy operatora wózka widłowego.

W przypadku, gdy kandydat będzie poruszał się pojazdem po drogach publicznych, wówczas wymagane będzie również prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Nie jest ono jednak potrzebne w sytuacji, gdy będzie poruszał się wózkiem widłowym po zamkniętych pomieszczeniach.

Jak przebiega kurs na operatora wózka widłowego?

Każdy kurs na operatora wózka widłowego dzieli się na dwie części:

  • teoretyczną,
  • praktyczną

Część teoretyczna pozwala uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat budowy tego typu pojazdów oraz zasad ich prawidłowego funkcjonowania. Zanim jednak do tego dojdzie, to w pierwszej kolejności kursanci poznają przepisy dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa oraz prawa. Zgodnie z zaleceniami Urzędu Dozoru Technicznego powinna ona trwać 25 godzin.

Z kolei część praktyczna polega na nauce płynnej jazdy wózkiem widłowym oraz jego obsługi w naturalnym środowisku. Kursanci uczą się między innymi prawidłowego posługiwania się widłami, poprzez podnoszenie i transportowanie różnych przedmiotów. Jeżeli ktoś wcześniej nie miał styczności z tymi pojazdami, to powinien uczestniczyć we wszystkich zajęciach. Na część praktyczną kursu na wózek widłowy przeznacza się zazwyczaj 10 godzin.

O jakie uprawnienia na wózek widłowy można się starać?

Podczas kursu na wózek widłowy można zdobyć różne uprawnienia. Różnią się one od siebie zakresem obsługi tego typu pojazdów. W chwili obecnej wyróżnia się trzy kategorie główne uprawnień na wózek widłowy:

  • I WJO – daje możliwość obsługi każdego rodzaju wózka, nawet specjalizowanego, który np. unosi operatora. Posiadając takie uprawnienia można prowadzić wózek o dowolnym udźwigu (bez limitu), nieograniczonej wysokości podnoszenia oraz wyposażony w każdy typ napędu.
  • II WJO – umożliwia kierowanie i obsługę wyłącznie wózka jezdniowego. Podobnie, jak w poprzedniej kategorii udźwig oraz wysokość podnoszenia są nieograniczone.
  • III WJO – jest to najbardziej ograniczona kategoria uprawnień. Pozwala na obsługę tylko wózka widłowego jezdniowego, który nie wymaga tego, żeby operator znajdował się na pojeździe lub wewnątrz niego. W przypadku maksymalnego udźwigu lub wysokości podnoszenia, to nie ma tutaj również żadnych ograniczeń.

Zrób uprawnienia na wózek widłowy razem z https://kursnawozekwidlowy.pl/

Przed rozpoczęciem kursu na operatora wózka widłowego warto więc się poważnie zastanowić, jakim pojazdem zamierza się posługiwać w przyszłości i pod tym kątem wybrać kategorię uprawnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *