Na czym polega praca opiekunki dla osoby starszej?

Opiekunka do osób starszych to praca związana z pomocą starszym ludziom, którzy bardzo często są schorowani i ciężko jest im samodzielnie funkcjonować. Bardzo często są to również osoby samotne, które nie mają do pomocy nikogo z rodziny. Taka opieka jest bardzo trudnym i ciężkim zadaniem.

Największe zapotrzebowanie na tego typu zatrudnienie występuje u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech bardzo wielu starszych ludzi potrzebuje pomocy. Praca opiekunki nie jest jednak popularnym i chętnie wybieranym przez kobiety zajęciem, w związku z tym większość pracujących w ten sposób kobiet to Panie z zagranicy, w tym w dużej mierze polki. Do pracy zachęcają je oczywiście niemieckie zarobki, które w polskich realiach są dosyć wysokie.

Na czym polega praca opiekunki i co należy do jej obowiązków?
To bardzo dobre pytanie. Wszystko zależy od pracodawcy i jego kondycji zdrowotnej i fizycznej. Do ogólnych obowiązków należy pomoc w codziennych czynnościach, dbanie o lekarstwa i wizyty u lekarzy. W zależności od tego czy osoba starsza jest w stanie samodzielnie się poruszać obowiązki będą inne. Czasem niezbędna jest pomoc we wszystkim, również przy kąpieli i załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Zdarza się jednak również że osoby takie są w niezłej kondycji fizycznej, wówczas obowiązków jest dużo mniej.

Do obowiązków Pań opiekunek należy również bardzo często dbanie o dom, czyli robienie zakupów, gotowanie, sprzątanie. Czasem to tak na prawdę główne obowiązki opiekunek. Bardzo często chodzi również o towarzystwo i brak samotności. Starsi ludzie nie chcą być samotni i dlatego decydują się na zatrudnienie pomocy. Wówczas praca takiej opiekunki ogranicza się w dużej mierze do zajęć domowych.

Wyjazdy do pracy dla opiekunek osób starszych organizują najczęściej biura pracy pośredniczące w tego typu zatrudnieniu. Biuro takie odpowiada za organizację wyjazdu, opłaca przejazd i zajmuje się formalnościami związanymi z umową i zatrudnieniem w Niemczech. Wszystko wówczas odbywa się oczywiście legalnie, Za tego typu usługi biura potrącają sobie co miesiąc pewną kwotę prowizji od wynagrodzenia. To wygodne rozwiązanie, jednak jeśli jest się w stanie zorganizować wyjazd indywidualnie, na pewno można zarobić dużo więcej.

Praca opiekunki do osób starszych jest zajęciem bardzo ciężkim. Wymaga ciężkiej fizycznej pracy i poświęcenia. Jest to również praca w obcym kraju, daleko od domu. Nie każdy daje sobie radę z tego typu pracą, dlatego rotacja pracownicza w tym zawodzie jest stosunkowo wysoka.

Na czym polega praca opiekunki dla osoby starszej?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *