Wyższy poziom hostingu – VPS

Do lepszej klasy rozwiązań hostingowych zalicza się Virtual Private Server, czyli powszechnie znany serwer VPS, który stanowi najczęściej wybieraną alternatywę przez właścicieli stron do tej pory bazujących na standardowym hostingu współdzielonym. Pytanie tylko – w jakim momencie warto stwierdzić, że to już ten moment, gdy wypadałoby dokonać zmian? Kiedy nasz serwis jest na tyle rozbudowany, iż inwestycja w VPS będzie opłacalna?

Dla porównania

W odróżnieniu od hostingu współdzielonego, przy posiadaniu Virtual Private Server nie musimy dzielić przestrzeni dyskowej z dziesiątkami innych klientów danego dostawcy, u którego się zaopatrujemy. Nie mamy wprawdzie do wykorzystania całego miejsca serwerowego jak jest to w przypadku serwera dedykowanego ale zdecydowanie jest różnica między byciem jednym z setki a jednym z dziesiątki użytkowników. Kiedy witrynę opieramy na opcji współdzielonej – owszem płacimy mało – lecz co z tego, jak dużo częściej strona jest narażona na rozmaite usterki techniczne wynikające przeważnie z przeciążeń. Serwis wczytuje się wówczas fragmentarycznie, albo w ogóle się nie ładuje. To może mocno zniechęcić odbiorców wchodzących na naszą stronę, dlatego nie warto ryzykować, zwłaszcza będąc na etapie wyrabiania sobie dobrej opinii wśród internautów i budując markę, której solidna strona jest jak najbardziej kluczowym elementem. Wybierając serwer VPS nie ma zaś tego typu problemów, bowiem ryzyko wystąpienia poważnej awarii jest dużo mniejsze, a w momencie, gdy coś zacznie szwankować, reakcja ze strony oferującego hosting jest znacznie szybsza.

Dla średnio zaawansowanych

Virtual Private Server stanowi prywatny wirtualny serwer, na co wskazuje już samo nazewnictwo opisywanego narzędzia. Śmiało można stwierdzić, iż jest to swego rodzaju forma pośrednia, więc coś, co jak wspomnieliśmy w powyższym śródtytule – doskonale sprawdza się w przypadku średnio zaawansowanych stron www. Jak to rozumieć? VPS stanowi swoisty złoty środek między prostym i nieprofesjonalnym hostingiem współdzielonym, a kosztownym indywidualnym serwerem dedykowanym. To strzał w dziesiątkę w przypadku stron mocno rozbudowywanych, systematycznie rozszerzanych o nowe zakładki czy kolejne treści. Na VPS warto, aby zdecydowali się posiadacze witryn mających docelowo cechować się zasięgiem lokalnym. To dobry wariant dla dobrze zapowiadających się sklepów online, czy chętnie odwiedzanych platform blogowych. W zależności od tego, z jakim hostingodawcą postanowimy nawiązać współpracę, do wyboru możemy mieć wysokiej jakości urządzenia serwerowe o solidnych parametrach technicznych, które zostaną dostosowane dokładnie do naszych indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Przykładem niezawodnej marki hostingowej, na stronie której można zaznajomić się m.in. z ofertą nowoczesnych serwerów VPS jest Linuxpl.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *