Bezpieczeństwo stóp na budowie

Praca na budowie to wiele zagrożeń. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, a także zapewnić pracownikom odpowiedni strój i obuwie robocze. Jakie zagrożenia czekają na pracownika na budowie i jak się przed nimi chronić? Budowa może być bezpiecznym miejscem pracy, trzeba jednak zadbać o odpowiednie zabezpieczenie zdrowia pracowników, a także stosować się do wszelkich zasad BHP, aby wyeliminować ryzyko wypadku przy pracy. Ważne jest żeby zdawać sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia i odpowiednio na nie reagować. Warto wcześniej zadbać np. o ochronę stóp pracowników.

Zagrożenia podczas pracy na budowie

Zagrożenie na budowie może wynikać z nieprawidłowego użytkowania maszyn i urządzeń. Do części z nich nie są potrzebne specjalne uprawnienia, pracodawca powinien jednak wcześniej dokładnie przeszkolić pracownika z ich bezpiecznej obsługi. Pracownik powinien stosować się do instrukcji i niczego samodzielnie nie zmieniać, a ewentualne naprawy powinny być zawsze prowadzone przy wyłączonym urządzeniu. Jeśli do danej maszyny np. spawarki niezbędne są uprawnienia to powinna ona być użytkowana tylko przez osobę, która takie uprawnienia posiada. Kolejne zagrożenie dla pracownika budowy wiąże się z pracą na wysokości, która może skończyć się upadkiem. Bardzo często spotyka się np. upadki z drabiny czy rusztowania. Zagrożeniem jest też nadmierny hałas, zapylenie, pożar czy porażenie prądem elektrycznym. Należy też odpowiednio zabezpieczyć i oznaczyć wszelkie substancje chemiczne, aby zapobiec ich wycieku.

Ochrona stóp na budowie

Pracując na budowie należy też zwrócić szczególną uwagę na ochronę stóp. Na budowie bardzo łatwo może dojść np. do skręcenia czy złamania nogi np. podczas chodzenia po nierównej powierzchni czy upadku z dużej wysokości. Pracownik może stanąć np. na ostry element czy oparzyć stopę. Zagrożeniem jest również upadek na stopę ciężkiego przedmiotu, o co na budowie nie trudno. Może też dojść np. do pośliźnięcia czy kontaktu z niebezpieczną substancją chemiczną. Rozwiązaniem chroniącym przed tego typu zagrożeniami będzie zakup przez pracodawcę odpowiednich butów roboczych dla swoich pracowników, aby zapewnić im wyższy komfort pracy oraz bezpieczeństwo.

Dlaczego warto zainwestować w obuwie robocze dla pracowników?

Jeśli chodzi o pracowników fizycznych to dostarczenie obuwia roboczego przez pracodawcę jest obowiązkiem wynikającym z Kodeksu pracy. Szczególne zasady dotyczące BHP na budowie określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowanych. Rozporządzenie to nakłada na pracodawcę i pracowników specjalne obowiązki, w tym odnoszące się do stosowania środków ochrony zbiorowej oraz środków ochrony indywidualnej. Warto pamiętać, że często nie wystarczy zwykłe obuwie robocze, tylko potrzebne będzie obuwie ochronne. To pierwsze zapewnia jedynie większy komfort użytkowania, natomiast tam, gdzie występują zagrożenia dla zdrowia pracownika konieczne są buty ochronne. Istnieją różne klasy obuwia roboczego według podziału np. na poziom zagrożenia na budowie – dowiedz się więcej na stronie: https://pol-paw.pl/klasy-obuwia-roboczego-i-ochronnego-n-91.html.

Jak dobrać buty do pracy na budowie?

Buty robocze muszą być specjalnie wzmocnione i dostosowane do warunków użytkowania. Najlepiej na budowie sprawdzą się buty skórzane, o wzmocnionych noskach i grubych podeszwach, które będą odporne na przebicie ostrym elementem. Ważne też żeby buty chroniły przed wilgocią oraz miały antypoślizgową powłokę, która zapobiegnie pośliźnięciu się na mokrej lub tłustej nawierzchni. Dobrze sprawdzą się trzewiki sięgające nieco ponad kostkę, które ochronią większą część stopy, a także zapewnią stabilność. Tutaj znajdziemy przykładowe buty robocze: https://pol-paw.pl/obuwie-i-ochrona-nog-c-23.html. Obuwie robocze musi być wykonane z materiałów wysokiej jakości, być wytrzymałe, ale jednocześnie przewiewne i wygodne oraz dostosowane do temperatury otoczenia i warunków pracy. Aby buty robocze spełniały wszystkie niezbędne kryteria to warto je zakupić w sklepie z artykułami BHP i przeciwpożarowymi, jak np. POL-PAW. Buty robocze muszą być właściwie dobrane, aby mieć pewność, że pracownik będzie w stanie komfortowo wypełniać swoje obowiązki. Odpowiednie obuwie to nie tylko większe bezpieczeństwo dla pracownika, ale też wyższy komfort pracy oraz higiena i wygoda użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *