Bezpieczna i wygodna praca biurowa

Wiele godzin spędzonych w biurze najczęściej przy komputerze, odciska piętno na każdym pracowniku. Dlatego ważny jest ergonomiczny i komfortowy sprzęt oraz dodatki, które poprawiają bezpieczeństwo i wygodę. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Klasyczne krzesło wsparte jest na czterech nogach, które stabilnie stoją na podłożu. W momencie, gdy pojawiło się dużo więcej zawodów, które wymagają, aby większość czasu spędzać przy biurku, takie rozwiązanie okazało się niewystarczające. Wstawanie i siadanie wiązało się z każdorazowym szorowaniem meblem po podłodze lub wykładzinie. Zmiana pozycji choć o centymetr wymagała sporego wysiłku, a komfort pracy na takim sztywnym krześle lepiej przemilczeć. Po drodze były także wersje z płozami, które również nie spełniły swojej funkcji. Dopiero instalacja kółek przyniosła efekt, choć początki były niebezpieczne.

Bezpieczne stanowisko pracy

Cztery ruchome punkty wsparcia w krześle okazały się zbyt niestabilne. Wiele wypadków skłoniło konstruktorów do refleksji i wymyślenia wyjścia z sytuacji. W tym wypadku najprostsze z nich okazało się najbardziej trafne, a była nim piąta odnoga. Dzisiaj krzesła biurowe to bogate w różne systemy meble, które dopasowują się do kształtu ciała, a osadzone są właśnie na pięcioramiennej podstawie. Obecnie koła wykonywane są z materiałów, które dostosowują się do różnych powierzchni. Jednak dopóki fotel nie stanie w biurze, dopóty nie wiemy tak naprawdę, jak się zachowana. Również na tę realną potrzebę pojawiło się praktyczne rozwiązanie.

Mata pod krzesło biurowe to godne uwagi rozwiązanie do szkoły, gabinetu czy domu. Nie straszne jej żadne podłoże. Sprawdzi się dobrze zarówno na twardej powierzchni parkietu lub kafelek, jak i miękkiej wykładzinie lub dywanie. Jej celem jest ochrona podłoża przed wycieraniem, które powstaje na skutek tarcia, gdy tylko przemieszczamy się na fotelu. Takich ruchów w ciągu dnia są setki, a to ma odbicie w wyglądzie podłogi. Mata podłogowa jest wykonana z poliwęglanu, co sprawia, że jest bardzo wytrzymała. Dla podniesienia bezpieczeństwa jest delikatnie chropowata, co likwiduje ryzyko poślizgu i jest niezwykle cienka, zaledwie 2,3 mm. Od spodu znajdują się wypustki, które blokują matę przed przesuwaniem.

Rozwiązania ergonomiczne

Profilowane krzesła robione na zamówienie to odpowiedź na indywidualne potrzeby. Jednak tym mogą sprostać także gotowe fotele biurowe. Producenci stworzyli rozwiązania, w których istnieje np. dziesięć poziomów regulacji różnych elementów. Od wysokości siedziska, poprzez ustawienie zagłówka do elementu odpowiadającego za wsparcie odcinka lędźwiowego. Dzięki temu możemy uzyskać optymalną pozycję względem biurka. Uchroni to nas przed wieloma dolegliwościami spowodowanymi siedzącym trybem pracy jak problemy z kręgosłupem czy mrowienie w stopach.

Równie ważne są meble, z których korzystamy. Wyprofilowane biurko ułatwia pracę i dzięki temu efektywnie wykorzystujemy całą dostępną przestrzeń. W kwestii bezpieczeństwa poza matą pod krzesło przydatne będą różnego rodzaju tunele i koszyczki na kable. Oba elementy instaluje się albo bezpośrednio do biurka, albo w jego pobliżu. Dzięki temu nie ma wiszących i wystających kabli, o które moglibyśmy zahaczyć, powodując usterkę. Poza tym nie niszczą się, gdyż nie są w żaden sposób eksploatowane. Wygodnym rozwiązaniem jest podpórka pod nadgarstek, a także bungee do kabla od myszki. Dzięki temu nic nie plącze się pod ręką i jest ona wygodnie podparta, co zmniejsza napięcie mięśni. Alternatywnie można korzystać z myszki bezprzewodowej wyprofilowanej do dłoni, co również zmniejsza obciążenie nadgarstka.

Ergonomiczne i wygodne biuro sprzyja komfortowej i efektywnej pracy. Dzięki temu zmęczenie nie przychodzi tak szybko, a ciało jest odpowiednio wspierane przez różnego rodzaju elementy. Warto także zapobiegać zniszczeniu powierzchni, na której pracujemy. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie maty pod fotel, która nie dość, że zapobiega destrukcyjnemu tarciu, to jest bezpieczną powierzchnią antypoślizgową. Warto zadbać o to, aby nasze stanowisko było atrakcyjnym miejscem do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *