Co grozi za brak OC w różnych krajach?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach europejskich. Jednak konsekwencje wynikające z braku odpowiedniej polisy nie wszędzie są takie same. Dlatego, jeżeli planujesz wyjazd za granicę, warto upewnić się czy na pewno posiadasz ważne ubezpieczenie.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi posiadać ubezpieczenie OC, nawet jeśli nie jest on aktualnie użytkowany. Jest to rodzaj zabezpieczenia, które pokrywa szkody poniesione przez osoby trzecie w wyniku wypadku, za który ponosimy odpowiedzialność. Nie pokrywa ono jednak naszych własnych strat materialnych, w tym celu musimy dodatkowo wykupić ubezpieczenie AC.

Co grozi za brak OC w Polsce?

Ubezpieczenie OC jest wymagane przez prawo, a jego brak wiąże się z konkretnymi karami finansowymi. Istotne jest również pamiętanie o terminowym opłacaniu takiego ubezpieczenia, ponieważ wysokość kary jest zależna od tego, jak długo z tym zwlekaliśmy.

Opóźnienie wynoszące do 3 dni:

 • samochody osobowe: 900 zł;
 • samochody ciężarowe, ciągniki i autobusy: 1350 zł;
 • pozostałe pojazdy: 150 zł.

Opóźnienie wynoszące od 4 do 14 dni:

 • samochody osobowe: 2250 zł;
 • samochody ciężarowe, ciągniki i autobusy: 3375 zł;
 • pozostałe pojazdy: 375 zł.

Opóźnienie wynoszące więcej niż 14 dni:

 • samochody osobowe: 4500 zł;
 • samochody ciężarowe, ciągniki i autobusy: 6750 zł;
 • pozostałe pojazdy: 750 zł.

Konsekwencje braku OC w Europie

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych porównało sytuację kierowców oraz wysokość kar w różnych krajach. Są to istotne informacje dla osób, które planują zagraniczny wyjazd, ponieważ w wielu europejskich krajach kary są o wiele dotkliwsze niż w Polsce. W państwach jak Belgia, Francja czy Portugalia możliwa jest nawet konfiskata samochodu. Nie jest to jednak jeszcze najsurowsza kara w Europie, ponieważ w Grecji czy w Niemczech brak ważnego ubezpieczenia może skutkować nawet pobytem w więzieniu.

Poniżej znajdują się możliwe kary za brak OC w najczęściej odwiedzanych przez Polaków krajach Europy.

 • Hiszpania

Kierowcy nieposiadający ubezpieczenia na terenie Hiszpanii muszą liczyć się z karami wynoszącymi od 601 euro do 3005 euro. Ostateczny koszt zależy między innymi od tego, czy dany samochód poruszał się w ruchu drogowym, przez jak długi czas nie był ubezpieczony oraz od tego, czy jest to pierwsze tego rodzaju wykroczenie.

 • Chorwacja

W Chorwacji nałożona może na nas zostać bardzo dotkliwa kara finansowa wynosząca nawet do 50 000 kun chorwackich, co daje w przeliczeniu ponad 28 000 złotych.

 • Wielka Brytania

Lepiej posiadać ubezpieczenie OC w UK, ponieważ jego brak wiąże się nie tylko z karą w wysokości 300 funtów, ale może również skutkować konfiskatą samochodu oraz otrzymaniem 6 punktów karnych. Jeśli sprawa trafi do sądu, może skończyć się nawet na stracie prawa jazdy.

 • Włochy

We Włoszech możliwe jest nałożenie na kierowcę kary wynoszącej do 3287 euro oraz zajęcie samochodu.

 • Grecja

Za brak OC w Grecji grozi nie tylko kara finansowa wynosząca 300 euro, ale również odebranie prawa jazdy oraz tablic rejestracyjnych na okres 6 miesięcy. Najsurowszą karą jest jednak możliwość pozbawienia wolności nawet na 12 miesięcy.

Niektórzy kierowcy myślą, że niewykupienie OC pozwoli im zaoszczędzić pieniądze. Jak jednak widać kary za brak ubezpieczenia, mogą być o wiele wyższe niż sam koszt takiej polisy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *