Dlaczego dużo wydajemy, a nie oszczędzamy?

Do końca miesiąca jeszcze sporo czasu, a na Twoim koncie już pojawił się debet? Starasz się żyć skromnie, a mimo to ciągle brakuje Ci do pierwszego? Znasz takie sytuacje z własnego doświadczenia? Jeśli tak, to zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu, w którym wyjaśniamy, dlaczego Polacy wydają więcej niż zarabiają oraz jak nauczyć się systematycznego oszczędzania.

Dlaczego dużo wydajemy, a nie oszczędzamy?

Brak kontroli nad naszymi wydatkami, spowodowana jest coraz większą ilością otaczających pokus. Codziennie spotykamy się z ciekawymi reklamami, które skutecznie zachęcają do zakupu, tym samym rujnując nasz budżet. Nieplanowane zakupy, to najczęstszy powód problemów finansowych. Wszechobecny marketing doskonale wie, jak zapanować nad naszym umysłem i jednocześnie uśpić naszą czujność. Każda reklama przygotowywana jest po to, aby sprzedać produkt konkretnej grupie odbiorców. Wszystkie reklamy tworzone są z premedytacją i w oparciu o nasze konkretne potrzeby. Dzięki temu oni się bogacą, my odnotowujemy kolejny minus na koncie.

Pierwsze pytanie, jakie powinien zadać sobie każdy z nas powinno brzmieć- Czy wiem, na co przeznaczam swoje pieniądze?

Niestety, najczęściej nie potrafimy dokładnie wskazać, na co przeznaczamy nasze fundusze. Brak kontroli sprawia, że wydajemy zdecydowanie więcej, niż zarabiamy, co wpędza nas w błędne koło zadłużenia. Brak zdefiniowania podstawowych wydatków typu opłaty, jedzenie, ubrania – to bardzo poważny błąd. Nie da się uszczuplić wydatków, jeśli nie wiemy dokładnie, ile i na co przeznaczamy. Nasze pieniądze rozchodzą się w zastraszającym tempie, a my nie potrafimy ich udokumentować. Chaotycznie podchodzimy do wydawania pieniędzy, dlatego oszczędności rosną bardzo powoli lub nie ma ich w ogóle- co jest najgorszą opcją.

Sprawdzanie wydatków, to podstawowa kwestia, jeśli chcesz zapanować nad swoim budżetem!

Kontrola, kontrola i jeszcze raz kontrola. Bez tego nie funkcjonowałaby żadna firma, a przecież funkcjonowanie rodziny jest bardzo podobne do prowadzenia działalności. Jeśli jesteś głową rodziny lub myślisz o tym, aby ją założyć, koniecznie pomyśl o zabezpieczeniu swoich bliskich na przyszłość.

Zapisywanie wydatków jest niezbędne, przynajmniej na początku, zanim dojdziesz do wprawy. Nie musisz męczyć się z tabelkami w Excelu, jeśli przyprawia Cię to o zawrót głowy. Wystarczy Ci kartka i długopis, aby móc sporządzać zapiski z codziennych wydatków. Po miesiącu zobaczysz, ile i na co przeznaczyłeś, a tym samym łatwiej będzie Ci wyeliminować coś, co może być zbędne. Możesz też poszukać tańszych zamienników, które również pozwalają zaoszczędzić.

Dużo wydajemy, bo lubimy żyć na pokaz

Polską mentalność można scharakteryzować jednym, krótkim zdaniem „zastaw się, a postaw się”. W naszym społeczeństwie nadal panuje przekonanie, że bogactwo jest wyznacznikiem wszelkich wartości. Według powszechnie panującej opinii, tylko człowiek bogaty jest coś warty. Dlatego też, chcąc przypodobać się społeczeństwu kupujemy to, co jest nam zupełnie niepotrzebne, ale sprawi, że będziemy lepiej postrzegani w oczach innych. Nadal przejmujemy się tym, co pomyślą o nas inni. W związku z tym staramy się nie pokazywać swoich słabości, a tym bardziej mniej zasobnego portfela.

Kolejny powodem, dla którego dużo wydajemy jest zazdrość. Ciężko nam przeżyć fakt, że sąsiad kupił nowy samochód, a koleżanka zamówiła buty od znanego projektanta. Boimy się odrzucenia, dlatego próbujemy za wszelką cenę dopasować się do otoczenia. Często też chcemy być ponad to, chcemy pokazać swą wyższość, dlatego przeznaczamy wszystkie swoje oszczędności lub popadamy w spiralę zadłużeń, aby tylko być wyżej od innych. Podążanie za modą sprawia, że tracimy zupełną kontrolę nad swoim budżetem.

Następnym przykładem jest natura leniwca, która sprawia, że nie chce nam się zadbać o finanse osobiste. Planowanie wydatków wydaje się być czymś niesamowicie skomplikowanym, dlatego systematycznie odkładamy je na później. Warto jednak postawić na analizowanie rachunków, ponieważ jest to bardzo ważny krok w kierunku do oszczędności.

Brak dyscypliny, to także ważny powód, przez który po prostu nie chce nam się oszczędzać. Niestety, ale zarządzanie budżetem, jak każda inna czynność wymaga odpowiedniego samozaparcia i konsekwencji. Musisz wiedzieć, że kilka tygodni oszczędności nie sprawi, że się wzbogacisz na całe życie. Oszczędzanie, to długotrwały proces, który wymaga determinacji, dlatego tak ważne jest wyrobienie odpowiednich nawyków. To właśnie dzięki nim oszczędzanie stanie się przyjemnością, a nie wymuszoną koniecznością.

Pamiętaj, że brak wiedzy na temat finansów osobistych, nie jest żadną wymówką. Oczywiście masz prawo tego nie wiedzieć, bo edukacja w naszym kraju nie zajmuje się sprawami typu: jak oszczędzać pieniądze? czy jak zadbać o domowy budżet? Niemniej jednak, ogólnodostępnych informacji na temat oszczędzania jest tak dużo, że można na własną rękę dowiedzieć się, jak planować swój budżet, aby nie pójść z torbami.

Żyj na własnych zasadach

Zapewne nie raz spotkałeś się ze stwierdzeniem, że nikt za Ciebie życia nie przeżyje. I taka jest prawda, która dotyczy również kwestii oszczędzania. Masz pieniądze- wydajesz, nie masz- nie kupujesz. Proste jak drut, jednak dla niektórych trudne do zrozumienia. Chęć posiadania bardzo często przejmuje kontrolę nad zdrowym rozsądkiem. Ciężko nam pojąć, dlaczego nie możemy pozwolić sobie na spełnianie swoich zachcianek. Szukamy alternatywy, ale nic nie daje takiej satysfakcji jak możność posiadania. Zapamiętaj jednak bardzo ważną zasadę: konsumpcja na pokaz nie zapewni Ci statecznego życia.

Nauka oszczędzania, to ciężki kawałek chleba. Jeśli sam nie umiesz sobie z tym poradzić, to skorzystaj z kursów, które przekazują niezbędną, a co najważniejsze ciekawą wiedzę z zakresu oszczędzania. Podstawy planowania finansów są niezbędne do podjęcia kroków w kierunku pozyskania oszczędności.

Rada od nas:

Zanim postanowisz coś kupić, zawsze zadaj sobie pytanie „Czy ja naprawdę tego potrzebuję?”.

Możesz wierzyć lub nie, ale ta chwila zastanowienia może wiele zdziałać, a już na pewno zmniejszyć Twoje wydatki. Często kupujemy rzeczy, które są nam zbędne, tylko dlatego, że akurat pojawiła się promocja. Pamiętaj, że nawet jeśli produkt jest przeceniony, to wcale nie oznacza, że jest Ci potrzebny do życia.

Zmiana myślenia- to od tego powinniśmy zacząć wprowadzanie oszczędności do naszego budżetu. Kiedy zaczniesz inaczej podchodzić do kwestii wydawania pieniędzy, zdecydowanie łatwiej będzie Ci zrezygnować z kolejnej zbędnej rzeczy. Pamiętaj o systematyczności i determinacji, nawet jeśli zaczniesz swoje oszczędzanie od drobnych kwot. Liczy się działanie, a nie tylko mówienie o tym.

Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych – Berlin Opiekunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *