FAQ dla nowoczesnych podatków

Nowoczesne rozwiązania w podatkach mają za zadanie usprawnić proces realizacji zadań organów podatkowych oraz ułatwić pracę podatników. Ponadto, ich celem jest zapewnienie sprawniejszej obsługi spraw oraz bardziej efektywnej kontroli prawidłowości działań podatków. E-administracja jest nowoczesna, jednak działania podatników nadal są ściśle uregulowane prawnie i nie powinny być dowolne. Wraz z rozwojem nowych technologii pojawiają się jednak zupełnie nowe problemy oraz pytania podatników. Warto więc zebrać te najczęściej zadawane.

Czy korzystanie z e-deklaracji jest bezpieczne?

Tak! Przy wykorzystaniu odpowiednich programów do wypełniania PIT oraz niezbędnych warunków bezpieczeństwa przesyłania danych przez Internet, korzystanie z e-deklaracji może być całkowicie bezpieczne.

Czy mogę wypełnić PIT tradycyjnie?

Tak! W większości przypadków cały czas podatnicy mogą jeszcze przedkładać swoje deklaracje w formie tradycyjnej – papierowej.

Czy muszę wypełniać PIT w usłudze Twój e-PIT?

Nie! Usługa Twój e-PIT jest usługą dobrowolną. Oznacza to, że podatnik cały czas może przygotować własną, indywidualną deklarację podatkową. Zarówno w systemie tradycyjnego formularza papierowego – składanego w urzędzie lub na poczcie, albo w formie elektronicznej – korzystając z odpowiedniego oprogramowania do wypełniania e-deklaracji.

Czy korzystając z e-deklaracji mogę wybrać OPP i dowolnie przekazać mój 1% podatku?

Tak! Niemal każdy program PIT umożliwia samodzielny wybór Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), na którą podatnik chciałby przekazać swój 1% podatku. Jednym z nieprawdziwych mitów jest przeświadczenie, że usługodawcy dostarczający aplikacje do wypełniania PIT zawsze narzucają konkretny wybór.

Czy podatek muszę zapłacić na poczcie?

Nie! Zobowiązanie podatkowe można zapłacić zarówno gotówkowo, jak i bezgotówkowo. Legalnym sposobem zapłaty są przelewy bankowe oraz inne płatności elektroniczne, takie jak na przykład przelewy podatku online dostępne przy niektórych aplikacjach do tworzenia PIT przez Internet.

Czy druk przelewu muszę wypisać ręcznie?

Nie! Druk przelewu, nawet w przypadku płatności podatku w kasie lub na poczcie, może zostać przygotowany lub wygenerowany w specjalnym kreatorze druków przelewu, dostępnym między innymi przy programach do pracy nad e-deklaracjami.

Czy muszę odrzucić rozliczenie w usłudze Twój e-PIT?

Nie, jeżeli podatnik decyduje się na samodzielne rozliczenie deklaracji i w terminie poprawnie złoży przygotowany przez siebie PIT, to ma on pierwszeństwo przed deklaracją w usłudze Twój e-PIT.

Czy muszę poprawiać błędy w PIT-11?

Tak! Jeżeli nawet to płatnik popełnił błędy, to podatnik powinien zwrócić mu na nie uwagę jeżeli je wykrył. Tak samo, znając błąd w deklaracji PIT-11, swój formularz powinien wypełnić w oparciu o prawdziwe dane i informacje – ewentualnie przygotowując dodatkowe wyjaśnienie dla organów podatkowych.

Czy w e-PIT mogę rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Tak! Jeżeli w przypadku tradycyjnej formy PIT, podatnik ma możliwość rozliczenia się wspólnie z małżonkiem, to analogicznie również ma takie prawo, w przypadku skorzystania zarówno z e-deklaracji jak i usługi Twój e-PIT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *