Planujesz zakup samochodu, ale nie masz na ten cel wystarczającej sumy pieniędzy? Nie chcesz kupić przysłowiowego “kota w worku”, więc poszukujesz rozwiązania, które będzie najodpowiedniejsze? Zobacz, czym się kierować przy wyborze swoich czterech kółek, by jednocześnie nie przepłacić.
Najwięcej ogłoszeń jest w Internecie
Jeszcze kilka lat temu, kiedy Internet nie był jeszcze tak powszechny, potencjalni nabywcy swoich wymarzonych aut, szukali ich osobiście na giełdach i w komisach. Obecnie takie działania powoli odchodzą w zapomnienie, na rzecz ogłoszeń zamieszczanych w sieci. Wystarczy, że wejdziesz na strony oferujące sprzedaż aut i jak najdokładniej podasz swoje potrzeby – przede wszystkim kwotę, jaką chcesz przeznaczyć na zakup, rok produkcji, markę, moc silnika, kolor, rodzaj paliwa czy też miejsce, z którego samochód jest sprzedawany. Szczególnie ostatnie kryterium może się okazać kluczowe, ponieważ to na Tobie, jako na kupującym, spoczywa obowiązek przyjechania i obejrzenia wystawianego pojazdu. Auto powinieneś dokładnie zbadać, udać się nim na jazdę testową, a co najważniejsze, przed ostatecznym zdecydowaniem się, spróbować zbić cenę. Jeżeli podawana przez sprzedającego kwota nadal będzie dla Ciebie za wysoka, możesz poszukać szybkiego wyjścia z sytuacji, jakim są pożyczki pozabankowe.
Dla osób, które nie są obyte w Internecie, zawsze zostaje opcja kupna “stacjonarnego” – w salonie, komisie czy przez różnego rodzaju ogłoszenia. Również w tym przypadku musisz jednak uważać na oszustów, którzy mogą chcieć sprzedać nie w pełni sprawny lub niezalegalizowany pojazd.
Czym kierować się przy zakupie?
Decydując się na zakup używanego auta, mierz siły na zamiary. Nie sztuką jest wydać jednorazowo kilka tysięcy, ale w przyszłości mieć fundusze na utrzymanie auta. Dlatego tak ważne jest przemyślenie swoich oczekiwań. Poszukaj ogłoszeń, w których dojazd do handlującego będzie opłacalny i wypytaj o wszystkie szczegóły dotyczące pojazdu. Możesz rozejrzeć się również za autem powypadkowym do remontu. Sprzedawcy niekiedy wystawiają tego typu pojazdy za bezcen, a łączny koszt części zamiennych i naprawy nadal się opłaca.
Pożyczki pozabankowe nie będą konieczne w przypadku chęci zakupu auta z salonu. Przede wszystkim, aby zaoszczędzić, zwróć uwagę na wyprzedaże roczników między styczniem a marcem. Rozejrzyj się również za kupnem pojazdów testowych lub tych dostępnych na licytacjach komorniczych. Salony samochodowe coraz częściej oferują zniżki grupowe i różnego rodzaju promocje, którymi warto się zainteresować. Jeżeli chcesz zakupić przeceniony samochód, zapoznaj się dobrze ze wszystkimi warunkami promocji. Pamiętaj też, że zawsze możesz skorzystać ze wsparcia, np. wziąć pożyczki pozabankowe, umożliwiające Ci zakup wymarzonych czterech kółek.
Nieoceniona pomoc fachowca
Niezależnie od tego, gdzie kupisz auto, niezbędna okazać się może wiedza. Jeśli chcesz nabyć swój pierwszy pojazd, zabierz ze sobą zaufaną osobę, która zna się na motoryzacji i mechanice, dzięki czemu pomoże Ci w wyborze odpowiedniego modelu. Jeśli decydujesz się na kupno samochodu rodzinnego, zabierz ze sobą domowników – w końcu nie tylko Ty będziesz tym autem podróżować, a wspólna decyzja oszczędzi Ci nerwów w przyszłości.