Jak znaleźć pracę w Czechach? Zawody pożądane u naszych sąsiadów

Wyjeżdżając za granicę w poszukiwaniu zatrudnienia, warto odpowiednio wcześnie dowiedzieć się czegoś więcej o rynku pracy docelowego kraju. W Republice Czeskiej miejsc pracy jest całkiem sporo, dlatego Polacy coraz chętniej wybierają się właśnie tu. Jako obywatele UE nie musimy ubiegać się o żadne pozwolenia, a bezrobocie tu praktycznie nie istnieje. Kilka czynników może jednak wpłynąć na Twoją decyzję, dlatego dziś odpowiemy sobie na pytanie – jak szukać pracy w Czechach?

Ogłoszenia o pracę w Czechach

Pierwsze pytanie jakie nam się nasuwa, to sposób w jaki poszukamy ogłoszeń. Można zrobić to przebywając jeszcze w domu (sprawdź aktualne oferty pracy w Czechach na Europa.Jobs). Dobrym pomysłem jest wcześniejsze rozejrzenie się po możliwościach pracy w mieście, w którym mamy zamiar się osiedlić. Rynek pracy w Czechach jest zróżnicowany pod względem demograficznym. Inna praca będzie dostępna w Mlada Boleslav, a inna w Pradze czy Brnie. Z Przy dzisiejszych możliwościach technologicznych dla wielu firm przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej przez Skype’a to żaden problem. W miejscu docelowym odbywa się druga część kwalifikacji.

Można oczywiście pojechać do Czech i rozpocząć poszukiwania na miejscu. Jest to dość ryzykowne przedsięwzięcie, jednak przy odpowiednie dawce samozaparcia nie powinno stanowić większego problemu. Pamiętajmy o stosownym zabezpieczeniu finansowym, aby mieć możliwość opłacić mieszkanie i zakupić żywność przed rozpoczęciem pracy.

Czechy – praca fizyczna

Praca w Czechach obraca się w dużej mierze wokół przemysłu motoryzacyjnego. Ta gałąź przemysłu stanowi około 35% całej gospodarki kraju. W tym sektorze emigranci mają największe szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy. Miasta, w których znajdują się fabryki przyciągają rocznie bardzo wielu Polaków. Można ją zdobyć bezpośrednio u firm produkcyjnych, jak również na stronach z ofertami pracy oraz z pomocą agencji pośrednictwa pracy.

Ostatnia metoda jest bardzo popularna, ponieważ agencja pomaga nie tylko w znalezieniu zatrudnienia, ale również w załatwieniu wszystkich formalności. Czescy pracodawcy są bardzo otwarci na taką formę współpracy i bardzo często przedłużają kontrakty polskim pracownikom, zatrudnionym właśnie w ten sposób.

Pracę w czeskiej fabryce charakteryzuje system zmianowy: np. seria trzech dniówek lub nocek po 12h, po których następuje kilka dni wolnych. Bardzo często znajomość języka czeskiego nie jest w ogóle wymagana, gdyż firmy zatrudniają tłumaczy, którzy wspierają pracowników-cudzoziemców.

Czechy – praca w biurze

W większych miastach, takich jak Brno czy Praga, sytuacja na rynku pracy przedstawia się zupełnie odwrotnie. Miejsca pracy zapewniają międzynarodowe korporacje, które w Czechach mają swoje oddziały lub Centra Usług Wspólnych. Są to przeważnie pokaźne biura typu open-space, a osoby poszukiwane do pracy w takim miejscu zazwyczaj nie potrzebują wykształcenia, czy doświadczenia. Ważna jest za to znajomość języka kraju, który dane firmy obsługują.
Pracodawcy wielkich korporacji zapewniają szereg udogodnień:

  • urlop (oprócz ustawowych 20 dni, często dorzucają dodatkowe 4 lub 5 od siebie),
  • karta Multisport,
  • stravenky (czyli coś na wzór bonów, które można wykorzystać na obiad w stołówce, czy restauracji lub w większości sklepów),
  • firmowe wyjazdy,
  • dopłatę do dodatkowego ubezpieczenia,
  • dopłatę na kursy językowe lub zawodowe.

Miejsca tego typu są przeważnie skupiskiem cudzoziemców, którzy obsługują kraje swojego pochodzenia i nie tylko.

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *