Kierowca ciężarówki za granicą – na jakie zarobki może liczyć?

Jednymi z bardziej poszukiwanych dziś pracowników są kierowcy zawodowi. Chętnie zatrudniają ich zarówno firmy polskie, jak i zagraniczne. Wielu polskich kierowców decyduje się na pracę w Niemczech. Przyciągają ich wyższe zarobki, ale także nowoczesna flota samochodowa, dobre drogi i przestrzeganie czasu pracy. Jakie warunki trzeba spełnić, aby podjąć pracę w Niemczech jako kierowca? Na jakie zarobki można liczyć?

Kierowca tira w Niemczech – jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać pracę

Niemiecki firmy chętnie zatrudniają polskich kierowców zawodowych. Zarobki kierowcy ciężarówki są na tyle atrakcyjne, że decyduje się na to sporo osób. Jednak aby dostać taką pracę, należy spełnić kilka warunków.

Podstawowym wymogiem jest posiadanie prawa jazdy kategorii C lub C+E. Pierwsze z nich uprawnia do prowadzenia pojazdów ciężarowych o masie powyżej 3,5 t, drugie zezwala na jazdę z przyczepą lub naczepą.

To jednak za mało, aby pracować jako kierowca tira, Niemcy wymagają bowiem uzyskania kwalifikacji zawodowych, które muszą być odnawiane co 5 lat. Warto mieć także dodatkowe kwalifikacje. W cenie są uprawnienia ADR, uprawniające do przewozu materiałów niebezpiecznych w cysternach i chłodniach, które sprawiają, że zarobki kierowcy tira w Niemczech będą wyższe. Dobrze widziane są także ukończone kursy umożliwiające obsługę HDS.

Dużym atutem będzie znajomość języka obcego. Kierowca ciężarówki za granicą, który posługuje się językiem niemieckim lub angielskim będzie sobie o wiele lepiej radził. Dlatego warto jest poznać choć podstawy języka obcego.

Kierowca tira – zarobki w Niemczech

Do kwestii wysokości zarobków kierowców tirów za granicą należy podchodzić bardzo indywidualnie. Są one na pewno wyższe niż w Polsce, ale ich wysokość zależy od wielu czynników. Kierowca tira w Niemczech może zarobić od 10000 do 18400 zł.

Co składa się na wynagrodzenie?

Na zarobki kierowcy tira w Niemczech składają się różne elementy. Wysokość wypłaty zależy przede wszystkim od podstawowej pensji. Jest ustalona minimalna stawka godzinowa kierowcy i od 1 lipca 2022 r. będzie ona wynosiła 10,45 euro brutto. Do podstawowej pensji dochodzą różne dodatki i premie świąteczne (uzależnione od wyników). Ważną pozycją są diety, których wysokość zależy od pory dnia oraz pokonywanej trasy.

Oprócz tego, pracodawcy często oferują także różne benefity pozapłacowe, np. szkolenia czy ubezpieczenie dla rodziny.

Inne czynniki wpływające na wysokość wynagrodzenia

Kierowca, który zamierza podjąć pracę w Niemczech musi wiedzieć, że oprócz wymienionych elementów, składających się na wynagrodzenie, na jego wysokość wpływają też inne czynniki.

Bardzo istotny jest region, w którym mieści się firma. Najwyższe stawki osiągane są na zachodzie i południu Niemiec. Natomiast w regionach graniczących z Polską stawki są niższe.

Pracodawca kierowcy ustalając stawkę wynagrodzenia, bierze pod uwagę jego doświadczenie i kwalifikacje. Bardzo doceniane są dodatkowe kursy i szkolenia oraz gotowość do pracy w nocy czy w weekendy. Zwykle dodatkowe wynagrodzenie jest także za konieczność załadunku i wyładunku towaru.

Średnie zarobki kierowcy tira w Niemczech

Decydując się na pracę w Niemczech kierowca zawodowy liczy na wyższe zarobki niż w Polsce. Rzeczywiście, już początkujący kierowca zarobi ok. 1800 euro. Później zarobki kierowcy ciężarówki średnio wynoszą ok. 2500 euro. Są to kwoty brutto.

Więcej zarabiają doświadczeni pracownicy, którzy przewożą materiały niebezpieczne czy paliwo. Tu średnia brutto wynosi ok. 3000 euro.

Warto wiedzieć, że wysokość zarobków zależy także od systemu, w którym pracuje kierowca. Kierowcy jeżdżący na krótkich trasach zarabiają mniej niż ci, którzy pokonują dalekie dystanse. Przy długich trasach, w systemach, w których poza domem pozostaje się od 4 do nawet 6 tygodni, zarobki mogą wynieść nawet około 6000 euro.

Przyjmuje się, że średnio zarobki kierowcy tira w Niemczech mieszczą się w przedziale od 1800 do 3500 euro.

Zarobki kierowcy tira w Niemczech i w Polsce

Kierowca ciężarówki za granicą zarabia z reguły więcej niż w Polsce, choć powoli zarobki kierowców w Polsce rosną. Obecnie kierowcy w Polsce średnio zarabiają od 5000 do 7000 zł. Wynagrodzenie kierowców tirów, którzy jeżdżą w długie trasy międzynarodowe, mogą wynieść nawet 8500 zł. Choć w polskich realiach są to całkiem niezłe dochody, to jednak wciąż dużo niższe niż w wielu krajach Europy.

Jeśli porówna się zarobki kierowców tirów w Niemczech z polskimi, to są one co najmniej dwa razy wyższe. W przeliczeniu na złote w Niemczech kierowca może zarobić średnio od 13800 do 18400. Nic więc dziwnego, że wielu polskich kierowców szuka pracy w niemieckich firmach, które zwykle mają lepszą flotę i bardziej stabilne warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *