Kredyt frankowy jeszcze kilkanaście lat temu był uważany za bardzo opłacalną inwestycję. Było to związane z niskim oprocentowaniem i dobrą reputacją franka szwajcarskiego. Jego kurs był stosunkowo niski, a zatem gwarantował niską ratę kredytu. Obecnie, kurs franka poszybował do bardzo wysokich wartości, a prognozy na przyszłość nie są optymistyczne – jego dalszy wzrost oznacza katastrofę dla budżetu frankowiczów. Z tego względu, zasadne jest szukanie możliwych rozwiązań, aby raz na zawsze pozbyć się tego zobowiązania i uniknąć konsekwencji związanych z dalszym wzrostem kursu tej waluty. Jednym z nich jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego. Na czym polega wcześniejsza spłata i czy naprawdę się opłaca?
Nadpłacać kredyt hipoteczny?
Nadpłata kredytu hipotecznego jest jednym z rozwiązań jego szybszego zamknięcia. Pytanie o opłacalność takiej decyzji jest bardzo indywidualne, ponieważ każdy przypadek jest inny i każda umowa kredytowa może zawierać inne zapisy. Z tego względu, zanim podejmiesz jakąś decyzję, najlepiej zasięgnąć porady u eksperta w kancelarii frankowej, który przedstawi całą sprawę jasno i już na pierwszym spotkaniu przeanalizuje twoją umowę kredytową pod kątem jej zgodności z prawem. Jeśli się okaże, że zawiera ona zapisy bezprawne, to jest to dobry moment aby wystąpić z pozwem frankowym do sądu. Ostatnie orzeczenia sądów dają dużą nadzieję i są bardzo przychylne dla frankowiczów, którzy zostali poszkodowani przez banki.
Mogą jednak zaistnieć takie okoliczności, kiedy nadpłacanie kredytu frankowego może być korzystne dla jego posiadacza. Dotyczy to takich przypadków, gdy aktualny kurs waluty (w naszym przypadku franku szwajcarskiego) jest bardzo niski, a eksperci prognozują jego wzrost w najbliższej przyszłości. To najlepszy moment, aby nadpłacić kredyt, dzięki czemu całkowite zobowiązanie znacząco się zmniejszy. Dzięki temu można zaoszczędzić dużą kwotę w porównaniu z sytuacją, kiedy spłacamy raty na podstawie przyjętego harmonogramu. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że wcześniejsza spłata zobowiązania wiąże się najczęściej z dodatkową prowizją dla banku.
Czy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego to dobre rozwiązanie?
Nadpłacanie kredytu w teorii brzmi bardzo zachęcająco, jednak w praktyce nie zawsze jest tak kolorowo. To faktycznie dobry pomysł na zmniejszenie zobowiązania lub jego szybsze zamknięcie, pod warunkiem jednak korzystnego kursu waluty. Kurs franka na dzień dzisiejszy nie napawa optymizmem i nie wróży dobrej inwestycji. Szybsza spłata kredytu zatem oznacza obecnie duże straty dla frankowicza. Najprawdopodobniej wartość całkowitego zobowiązania będzie i tak o wiele większa niż w dzień zaciągnięcia kredytu, a to z powodu specyfiki przeliczania kursu waluty przez banki w przypadku wcześniejszej spłaty. Wcześniejsza spłata kredytu frankowego może również komplikować sprawę frankową przeciwko bankowi w sądzie, jeśli chcielibyśmy w przyszłości z takim pozwem wystąpić. Oczywiście nie odbiera to nam prawa takiego wystąpienia do sądu, tylko może nieco utrudnić dochodzenie roszczeń.
Jeśli jesteś zdecydowany na wcześniejszą spłatę kredytu, powinieneś przekazać bankowi stosowane podanie z taką prośbą. Konieczne jest wypełnienie odpowiedniego formularza, w którym, oprócz danych osobowych, musi się znaleźć numer konta bankowego, z którego zostanie pobrana właściwa suma na wcześniejszą spłatę zobowiązania.
Koszty związane ze wcześniejszą spłatą
Jedną z korzyści wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego we frankach jest zwrot odsetek. Prawo gwarantuje nam pomniejszenie całkowitego kosztu kredytu hipotecznego o odsetki i inne koszty kredytu w razie jego przedterminowej spłaty. Takie samo zastosowanie ma to prawo w przypadku spłaty tylko części kredytu hipotecznego przed ustalonym w umowie terminem. To bez wątpienia duża zaleta wcześniejszej spłaty i nadpłacania kredytu, którą gwarantuje nam państwo. Zgodnie z tym przepisem, kredytobiorca może również wystąpić o zwrot innych kosztów kredytu, takich jak prowizja dla banku, niezależnie od tego czy spłacił kredyt w całości przed terminem, czy tylko go nadpłacił. Jeśli zatem już zamknąłeś swój kredyt, to nadal możesz ubiegać się o zwrot tych kosztów.