Krótki poradnik o zatrudnieniu pracownika z Ukrainy

Polacy coraz chętniej zatrudniają Ukraińców. Zaproponowanie pracy obywatelowi Ukrainy ma wiele zalet. Jako najważniejsze pracodawcy podają opłacalność i niższe koszty zatrudnienia. Czy zatrudnienie pracownika z tego właśnie kraju, zgodnie z prawem jest trudne? Czy generuje dodatkowe koszty? Jak krok po kroku legalnie zatrudnić Ukraińca?

Najpierw urząd pracy

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy zacznij od wizyty w Urzędzie Pracy. Musisz wybrać jednostkę powiatową, w której zarejestrowana jest twoja firma lub jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą w miejscu, w którym jesteś zameldowany. W Urzędzie Pracy należy złożyć odpowiednie oświadczenie. Taki dokument można złożyć tylko wtedy, jeżeli obywatel Ukrainy przyjechał do Polski w ramach ruchu bezwizowego, ale jego zatrudnienie nie może przekraczać 3 miesięcy.

Chcesz zatrudnić pracownika z Ukrainy, gdy ten przepracował już w Polsce 3 miesiące? Udaj się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy i złóż wniosek o zezwolenie na pracę. Po jego uzyskaniu pracownik może wyrobić sobie wizę na okres 1 roku i na jej podstawie zostać legalnie zatrudnionym.

Podpisz umowę

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy wiąże się z podpisaniem umowy o pracę. Jej rodzaj zależy od tego, jak ustalą to między sobą pracownik i pracodawca. Jednak należy, pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. W oświadczeniu składanym do Urzędu Pracy, pracodawca musi podać rodzaj umowy, na podstawie jakiej będzie zatrudniony pracownik. Umowa, która po wydaniu zgody jest podpisywana między obywatelem Ukrainy a polskim pracodawcą musi być taka sama, jak ta widniejąca na dokumencie urzędowym.

Zgłoś pracownika do ZUS-u

Ostatni etap jeżeli chodzi o zatrudnienie pracownika z Ukrainy, to zgłoszenie tego faktu do ZUS-u. Pracodawca ma na to 7 dni. Po zgłoszeniu pracownika do tej instytucji istnieje możliwość złożenia odpowiednich dokumentów do Urzędu Skarbowego i wyrobienia pracownikowi z Ukrainy NIPu. W wyniku zatrudnienia Ukraińca pracodawca ma obowiązek odprowadzania odpowiednich składek, przestrzegania przepisów BHP i prawa pracy oraz odprowadzania podatku dochodowego.

A co jeżeli nie mam czasu na formalności?

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy wydaje Ci się skomplikowane? Nie masz czasu na wypełnianie urzędowych formalności? Boisz się, że pominiesz jakąś procedurę i w efekcie nie będziesz mógł zatrudnić cudzoziemca? Skorzystaj z usług profesjonalnych konsultantów ds. legalizacji pobytu. Takie usługi świadczy chociażby zespół legalizacjapracy.pl. Doświadczeni specjaliści pomogą przebrnąć proces urzędowych procedur i w krótkim czasie legalnie zatrudnić pracownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *