Na czym polega praca opiekunki dla osoby starszej?

Opiekunka do osób starszych to praca związana z pomocą starszym ludziom, którzy bardzo często są schorowani i ciężko jest im samodzielnie funkcjonować. Bardzo często są to również osoby samotne, które nie mają do pomocy nikogo z rodziny. Taka opieka jest bardzo trudnym i ciężkim zadaniem.

Największe zapotrzebowanie na tego typu zatrudnienie występuje u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech bardzo wielu starszych ludzi potrzebuje pomocy. Praca opiekunki nie jest jednak popularnym i chętnie wybieranym przez kobiety zajęciem, w związku z tym większość pracujących w ten sposób kobiet to Panie z zagranicy, w tym w dużej mierze polki. Do pracy zachęcają je oczywiście niemieckie zarobki, które w polskich realiach są dosyć wysokie.

Na czym polega praca opiekunki i co należy do jej obowiązków?
To bardzo dobre pytanie. Wszystko zależy od pracodawcy i jego kondycji zdrowotnej i fizycznej. Do ogólnych obowiązków należy pomoc w codziennych czynnościach, dbanie o lekarstwa i wizyty u lekarzy. W zależności od tego czy osoba starsza jest w stanie samodzielnie się poruszać obowiązki będą inne. Czasem niezbędna jest pomoc we wszystkim, również przy kąpieli i załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Zdarza się jednak również że osoby takie są w niezłej kondycji fizycznej, wówczas obowiązków jest dużo mniej.

Do obowiązków Pań opiekunek należy również bardzo często dbanie o dom, czyli robienie zakupów, gotowanie, sprzątanie. Czasem to tak na prawdę główne obowiązki opiekunek. Bardzo często chodzi również o towarzystwo i brak samotności. Starsi ludzie nie chcą być samotni i dlatego decydują się na zatrudnienie pomocy. Wówczas praca takiej opiekunki ogranicza się w dużej mierze do zajęć domowych.

Wyjazdy do pracy dla opiekunek osób starszych organizują najczęściej biura pracy pośredniczące w tego typu zatrudnieniu. Biuro takie odpowiada za organizację wyjazdu, opłaca przejazd i zajmuje się formalnościami związanymi z umową i zatrudnieniem w Niemczech. Wszystko wówczas odbywa się oczywiście legalnie, Za tego typu usługi biura potrącają sobie co miesiąc pewną kwotę prowizji od wynagrodzenia. To wygodne rozwiązanie, jednak jeśli jest się w stanie zorganizować wyjazd indywidualnie, na pewno można zarobić dużo więcej.

Praca opiekunki do osób starszych jest zajęciem bardzo ciężkim. Wymaga ciężkiej fizycznej pracy i poświęcenia. Jest to również praca w obcym kraju, daleko od domu. Nie każdy daje sobie radę z tego typu pracą, dlatego rotacja pracownicza w tym zawodzie jest stosunkowo wysoka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *