Praca w Holandii – czy trzeba znać języki?

Językiem urzędowym w Holandii jest język holenderski. Nauka tego języka jest stosunkowo trudna i czasochłonna, zatem nie każdy jest w stanie w krótkim czasie, na potrzeby podjęcia pracy, nauczyć się w nim porozumiewać. Niestety, nie ma możliwości dogadania się z Holendrami w języku polskim. Czy jednak w celu wyjazdu do pracy do Holandii trzeba znać języki obce?

Praca sezonowa w Holandii

Znajomość języka jest ważna, jednak nie we wszystkich branżach. Wyjeżdżając na kilka miesięcy do pracy zwykle nie jest potrzebna znajomość języka holenderskiego, głównie ze względu na charakter wykonywanych prac. Zazwyczaj Polacy podejmują pracę fizyczną, w której porozumiewanie się z innymi ludźmi ograniczone jest do rozmów ze współpracownikami, którzy często także pochodzą z Polski.

Warto jednak znać przynajmniej podstawy angielskiego lub niemieckiego. W tych językach możliwe jest porozumienie się w sklepach, czy punktach usługowych, co z pewnością ułatwi codzienne funkcjonowanie. Holendrzy bowiem zdają sobie sprawę ze stopnia trudności swojego rodzimego języka, zatem potrafią porozumiewać się również w innych, przy czym najpopularniejszy jest właśnie niemiecki i angielski.

Praca stała w Holandii

Stała praca w Holandii zazwyczaj wymaga przynajmniej podstawowej znajomość języka holenderskiego. Wynika to z faktu, że współpracując z Holendrami o wiele łatwiej jest się porozumiewać w ich rodzimym języku. Dalsza znajomość języka przychodzi wraz z czasem, jaki spędzamy w obcym kraju. Obowiązkowa jest także znajomość języka angielskiego lub niemieckiego, zwykle w stopniu zaawansowanym szczególnie, gdy udajemy się do pracy biurowej, wymagającej częstego porozumiewania się z innymi ludźmi.

Wyjątkiem są sytuacje, w których wyjeżdżamy do pracy w korporacji międzynarodowej, w której zazwyczaj językiem głównym jest angielski. Warto jednak poznać podstawy holenderskiego, gdyż pomoże to w codziennych zakupach czy załatwieniu spraw urzędowych. Jeżeli decydujemy się zostać w Holandii na dłużej, będziemy chcieli znaleźć nowych znajomych, z którymi dobrze jest rozmawiać w ich ojczystym języku.

Znajomość języka holenderskiego bardzo przydaje się w pracy, jednak nie jest ona wymagana od pracowników sezonowych. W przypadku podjęcia pracy w Holandii na stałe zazwyczaj powinniśmy znać przynajmniej podstawy. Nieodzowna będzie znajomość drugiego języka, takiego jak angielski albo niemiecki, gdyż są to języki międzynarodowe, w których łatwo porozumieć się na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *